500 zł lub rok więzienia za oblanie wodą!

iw, 08 kwiecień 2012, 23:12
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Śmigus-dyngus to oryginalna i zabawna tradycja, ale tylko wtedy, kiedy akceptuje ją osoba oblewana wodą. Polowania z wiadrami na przypadkowych przechodniów, lanie wodą z okien czy balkonów, to już łamanie prawa. Policjanci na tego typu zachowania będą reagować i wyciągać konsekwencje prawne.
500 zł lub rok więzienia za oblanie wodą!

foto: KPP Rzeszów

W drugi dzień Świąt Wielkanocnych wielu młodych ludzi wychodzi z domów, aby podtrzymywać tradycję śmigusa-dyngusa. Często jednak tadycja staje się wybrykiem chuligańskim, a takie zachowania nie będą tolerowane przez policjantów. Funkcjonariusze będą interweniować w związku z wszelkimi zakłóceniami ładu i porządku publicznego, oblewaniem przejeżdżających pojazdów, rzucaniem worków z wodą, wylewaniem wody przez okna lub z balkonów. Będą wyciągali konsekwencje prawne.
 
Jaka kara grozi nadgorliwemu żartownisiowi? Kara zależy od sposobu zakwalifikowania czynu, np.:

 • Polewanie wodą przechodniów, wlewanie wody do mieszkań, klatek schodowych, samochodów i środków komunikacji miejskiej będzie traktowane jak wykroczenie. W tych przypadkach grozi mandat do 500 zł.
   
 • Oblanie wodą może być też uznane za naruszenie nietykalności osobistej. Grozi za to mandat do 500 zł, a nawet kara 1 roku więzienia.
   
 • Wdzieranie się do czyjegoś mieszkania, domu, lokalu lub ogrodzonego terenu, aby kogoś oblać wodą, jest przestępstwem naruszenia miru domowego. Grozi za to mandat do 500 zł, a nawet kara 1 roku więzienia.
   
 • Oblanie rowerzysty lub szyb jadącego samochodu, to wykroczenie. Taki czyn może spowodować niebezpieczeństwo w ruchu drogowym, a nawet doprowadzić do wypadku. Grozi za nie mandat do 500 zł.
   
 • Rzucanie woreczkami, pojemnikami z wodą lub wylewnie cieczy przez okno to wykroczenie, za które policjanci mogą ukarać mandatem karnym w wysokości 500 zł.
   
 • Zniszczenie ubrania lub innej rzeczy, to wykroczenie lub przestępstwo - w zależności od wartości zniszczonej odzieży. W tym przypadku sprawca może mieć dodatkowo sprawę cywilną w sądzie. Będzie musiał zapłacić odszkodowanie za zniszczoną odzież.

 
Policja apeluje do rodziców, aby zwrócić szczególną uwagę dzieciom, że oblewanie osób, które tego sobie nie życzą jest zabronione. Pamiętajmy - jeśli nieletni zniszczy komuś odzież, torebkę, telefon lub inny przedmiot, konsekwencje finansowe poniosą jego rodzice!

Artykuł wyświetlono 1392 razy
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
O%20nas
Informator
Turystyka
Galeria
Encyklopedia
Czytelnia
Ol2
Info%20kopia
Pogoda

Dębica

Mist 1°C

Ciśnienie: 1009 hPa

Prędkość wiatru: 0 km/h

Wilgotność: 93%

stat4u